Слободниот синдикат бара спикерот Џафери да им се извини на вработените за вчерашниот инцидент

Конфедерацијата на слободните синдикати денеска со соопштение побара надлежните да го санкционираат, како што велат, вулгарниот однос на собранискиот спикер Талат Џафери кон вработените. „Вчерашниот настан...

Нема разврска околу проблемот со „закочената“ работа на собраниските тела – Џафери го повика Зендели да ја напушти Комисијата за избори и именувања

Има ли начин како да се „откочи“ работата на Комисијата за избори и именувања? Џафери тврди оти имал механизам, но не открива како и кога ќе...

Како да се одврзе политичкиот јазол во Собранието: Клучот е Талат Џафери или Фадил Зендели

Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска која вчера испрати писмо до претседателот на Собранието, Талат Џафери со барање во најскоро време да се изберат нови четворица...

Бочварски: Разговараме со Бугарија за изградба на интерконектор за гас од Петрич до Струмица

Бочварски вели оти тоа ќе биде еден од идните приоритети на двете држави. Министерот за транспорт врски, Благој Бочварски денеска потврди дека меѓу комисиите за транспорт...

Божикна честитка од Џафери: Заедно и сплотено да ја надминеме пандемиската криза и сите предизвици

Празнично обединување на семејствата, споделување на убавите зборови и благородни мисли, солидаризирање со помалку среќните, било да се тие блиски или далечни, познати или непознати, нека...