(Фото) Прва депортација од Мелбурн: Службено лице со виза како Ѓоковиќ и Ворацова ја напушти Австралија

Уште едно лице, по Новак Ѓоковиќ и Рената Ворацова, се најде во проблеми во Австралија, откако властите почнаа ретроактивно да трагаат по тенисер(к)и и службени лица...

Ѓоковиќ не е единствен во карантин во Мелбурн: Приведена и поништена визата и на чешката тенисерка Рената Ворацова

Австралиската полиција денеска ја приведе чешката тенисерка Рената Ворацова и ѝ наложи да ја напушти земјата, објави локалниот портал „Ејџ“. Ворацова без проблем влегла во земјата,...

(Видео) Ендрјуз: Ѓоковиќ не е затвореник, може да ја напушти Австралија, ќе му помогнеме

Австралиската министерка за внатрешни работи Карен Ендрјуз рече дека Новак Ѓоковиќ може да ја напушти Австралија кога ќе посака. Притоа таа ги отфрли обвинувањата од семејството...

Македонија со претставник на Австралија опен: Ивановски ќе настапи во јуниорска конкуренција

Талентираниот македонски тенисер Калин Ивановски ќе учествува на Австралија опен во јуниорска конкуренција од 22 до 29 јануари. Македонскиот тенисер лани настапи на Вимблдон каде стигна...

Францускиот тенисер Пер „пукна“: По 250-ти пат сум позитивен на ковид-19, не можам повеќе

Три недели пред почетокот на Австралија Опен, францускиот тенисер Беноа Пер резигнирано објави на социјалните мрежи дека повторно е позитивен на коронавирус. Поздрав, моето име е...