На македонскиот државјанин кој уби две сестри во Тирана му се заканува казна доживотен затвор   

На македонскиот државјанин Перпарим Адеми (60), кој на 31 декември 2020 година изврши двојно убиство во Тирана  му се заканува казна доживотен затвор. -Обвинителството денеска побара доживотен...

Притвореник во Тирана ја потпалил ќелијата и се задушил, уапсени двајца полицaјци

Од пламените јазици и отровните гасови, во болница починал Арбен Мици (26), уапсен за „семејно насилство”, кој, според првичните сознанија од увидот, поради отежната психолошка состојба...

ВИДЕО Со договорите во Тирана во рамките на „Отворен Балкан“ единствениот пазар на трудот и услугите за граѓаните во регионот стануваат реалност, а чекањето на границите се сведува на минимум

Во Тирана денеска се потпишани како трилатерални, меѓу владите на Република Албанија, Република Србија и Република Северна Македонија, Договорот за условите за слободен пристап до пазарот...

Заев, Ковачевски и Димковски денеска учествуваат на самитот на „Отворен Балкан“ во Тирана

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска...

Премиерот Заев ќе ја предводи владината делегација на состанокот на иницијативата „Отворен Балкан“ во Тирана

Премиерот Зоран Заев ќе ја предводи владината делегација која ќе земе учество на редовниот состанок на иницијативата „Отворен Балкан“ која ќе започне денеска со работна вечера...

„Отворен Балкан“ во Тирана: Рама, Заев и Вучиќ на потпишување договори, Бериша повика на протест

Тирана денеска и утре ќе биде домаќин на нова средба на иницијативата „Отворен Балкан“ на која, според најавите, ќе учествуваат албанскиот премиер Еди Рама, македонскиот премиер...

С. Македонија подготвена за сесијата на „Отворен Балкан“ во Тирана – Владата ги донесе сите одлуки

Владата на Република Северна Македонија на денешната 128 седница донесе повеќе одлуки и заклучоци кои се однесуваат на договорите и меморандумите што треба да бидат потпишани...

Албанија се „затресе“ попладнево: Земјотрес кај Тирана со јачина од 3,9 степени по Рихтер

Попладнево во Албанија е регистриран земјотрес со јачина од 3,9 степени по Рихтеровата скала. Европскиот медитерански сеизмолошки центар објави дека епицентарот на земјотресот бил на 21...