Велосипедизам: Џиро ди Италија број 100 за Холанѓанецот Думолин

Тој беше побрз за 1:24 минути од Наиро Квинтана на хронометар во последниот натпреварувачки ден и за 31 секунда на крајот имаше подобро севкупно време во генералниот пласман од Колумбиецот. Третото место го го освои Винченцо Нибали