Црквата да одјебе од жените и жените да одјебат од Црквата

Пишува: БРАНКО ТРИЧКОВСКИ Три работи го плафонираат духот на Македонецот и го хендикепираат во животот: Јазикот, православната вера/црква и историјата. Всушност, самата арматурата на нацијата, заедно со...

Брнабиќ: Благодарна сум ѝ на СПЦ за обидот да реши прашање кое ќе придонесе за поголема стабилност во региониот

„Како претседателка на Влада не можам да зборувам и коментирам за црковни прашања. Но морам да кажам и дека чувствувам голема благодарност кон Српската православна црква...

Македонски интелектуалци со отворено писмо до гг. Вартоломеј: Нашата црква и народ не се веќе во шизма и раскол!

Група академици, општествени, научни, просветни, здравствени, културни работници во земјава испратија отворнео благодарствено писмо до вселенскиот  патријарх г.г. Вартоломеј за историската одлука донесена неделава. Примањето на...

Стоилковиќ: Вартоломеј ја упати МПЦ проблемите да ги решава со својата Мајка црква – СПЦ

Пратеникот и претседател на Демократската партија на Србите во Македонија, Иван Стоилковиќ во изјава за српски „Новости“ вели дека Вселенскиот патријарх всушност ја упатил МПЦ проблемите...

Руската православна црква: Ги признаваме канонските права на СПЦ во Македонија

Руската православна црква (РПЦ) ги признава ексклузивните канонски права на Српската православна црква (СПЦ) во Северна Македонија, изјави секретарот на Одделот за надворешни црковни односи на...

И Црквата се сомнева во пописот – религиозната припадност не е точно претставена

Светиот Архијерејски Синод на Македонската Православна Црква -Охридска Архиепископија (САС на МПЦ-ОА), разгледувајќи ги официјaлните резултати на пописот на населението, изразува сомневање во неговата статистичка прецизност, соопштија...