ЦУК апелира: УХМР најавува силно локално невреме, граѓаните да избегнуваат водотеци и долови

Центарот за управување со кризи (ЦУК), согласно информацијата од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), превентивно апелира и препорачува на граѓаните во земјава од попладнево викендов да...

Нема штети во земјоделството од ниските температури, може да почне кроењето на лозата

Исклучително студеното време што ја зафати земјава минатата недела со температури и до -20 степени, не предизвика никакви штети кај земјоделските култури, велат агрометеоролозите. Според нив,...

Доаѓа сибирски студ, утрата и до -15

Следните денови времето ќе биде многу студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер. Утринските температури на многу места ќе се спуштаат околу -10 степени,...