Д-р Даниловски: Промискуитетното однесување е најголем ризик-фактор за зараза со мајмунски сипаници надвор од Африка

Не е можно масовно ширење на болеста, едноставно заради тоа што пренесувањето на вирусот од човек на човек бара долготраен близок меѓусебен контакт. Од друга страна,...

Карван за вакцинација против Ковид-19

Карванот ќе стартува во понеделник на 21 март. Министерството за здравство со поддршка од Светската здравствена организација, УСАИД и УНИЦЕФ од понеделник почнува со карван за...

Интересот за вакцинација спласна, во Скопје за еден ден аплицирани едвај 180 вакцини – надлежните ќе кројат нова стратегија

Се уште не се размислува за задолжителна вакцинација на повозразните граѓани, но се крои стратегија како да се мотивираат граѓаните да се имунизираат против Ковид-19. Една...

Со трета доза заштитата се зголемува на над 80 проценти, единствено со вакцинација може да се намали бројот на реинфекции, вели проф. д-р Петличковски

Укинување на сертификатите сега би било апсолутно контрапродуктивно.  Трансмисијата на вирусот е се уште на високо ниво, а имаме многу низок степен на вакцинација, нагласи д-р...

Германија: Полицијата отвори над 12.000 истраги за фалсификувани потврди за вакцинација

Германската полиција истражува илјадници можни случаи на фалсификување на потврди за вакцинација против коронавирусот, јави агенцијата ДПА. Податоците од 16 германски покраини покажуваат дека полицијата отворила...

Гутереш: Вакцинацијата против ковид-19 многу заостанува зад прогнозите на СЗО

Вакцинацијата на светското население против коронавирус драстично заостанува зад предвидените планови на Светската здравствена организација (СЗО), изјави генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Минатата есен СЗО...