Обвинителството го повлече обвинението против поранешни директори, осомничени за смртта на Тамара

Обвинителството реши да не ги гони поранешните директори на Фондот за здравство за смртта на Тамара Димовска од Велес, објави Телма. Обвинението против директорите од тоа...

Велешанец шетал со пушка на улица

На 18 февруари, 20-годишник од Велес неовластено држел огнено оружје – пушка марка „Баикал“ од руско производство, со калибар 12 милиметри, со две цевки со внатрешни...

Велешанката која го усмрти својот партнер во семејно насилство ќе одговара за убиство на миг

Велешкото Основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 23-годишна велешанка за кривично дело убиство на миг. Според обвинителството, обвинетата на 29 септември минатата година, во семејната куќа...

Младиот битолчанец кој почина од ковид-19 одбил хоспитализација, трудницата од Велес била лекувана девет дена на Инфективната клиника и на КАРИЛ

Позитивен е од 18.01.2022, прв преглед направен ден претходно кога одбивал хоспитализација, во тешка општа состојба со ниска сатурација. На негово барање примен во дневна болница...

Истрага против дилер од Велес, ја чувал дрогата во двор кај баба му

Основното јавно обвинителство Велес донесе Наредба за спроведување истражна постапка против еден велешанец за кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни...