(ВИДЕО) Филипче: Никој не е животно загрозен од седумте хоспитализирани во болницата Пирогов, само еден е со скршеница

Станува збор за полесни повреди, санирани од нашите колеги за што сакам да изразам благодарност. Се договоривме да бидеме во контакт овие денови за по целосното...

Филипче ги предложи мерките пред Кризниот Штаб, а вечерва ќе ги чуе предлозите од Синдикатот

Говорејќи за состојбата во државата, министерот образложи дека болниците се полнат со невакцинирани пациенти, односно процентот на невакцинирани, а хоспитализирани се движи од 75% до 80%....

Филипче: Задолжителна вакцинација на здравствените работници, затоа што тие треба да бидат пример

Задолжителната вакцинација на здравствените работници е важна поради тоа што тие треба да бидат пример. Доколку пациентите доаѓаат таму да се лекуваат, мора да знаат дека...

Најава за рестрикции за таргетирана група на лица: Невакцинираните на тапет кај Комисијата за заразни болести

Комисијата за заразни болести на утрешниот состанок ќе разгледува нови мерки за спречување на ковид-19 кои директно ќе се однесуваат на невакцинираните граѓани, најави министерот за...

Одбележување на Светскиот ден на дијабетесот: Општеството да ги ангажира сите ресурси и потенцијали во справување со болеста

Во своето обраќање Зоран Гучев, раководителот на Одделот за Ендокринологија при Клиниката за детски болести – Скопје информираше дека во Северна Македонија има 131.000 пациенти со...

Филипче: Со вакцинацијата има 14.500 помалку заразени со ковид-19 во последните три и пол месеци

Вакцините функционираат заедно со вашиот имунолошки систем, така што ќе бидете подготвени да се борите против вирусот, доколку сте изложени на него, вели Филипче Ефикасноста на...

Ковид-19 протоколи: На настани во затворен простор со две дози на вакцина, скрининг на учениците од идната недела

Не се очекува нов силен бран на ковид-19 и оптоварување на болниците, но не се исклучува ниту можноста за задолжителна вакцина за некои сектори, иако засега...