Нуланд: Украина се бори храбро, над 50 земји ѝ обезбедија десетици милијарди долари воена, економска и хуманитарна помош

Русија објави дека започнува нова офанизива кај Бахмут, но ако тоа е тоа, би рекла изгледа многу патетично, а Украина спрема своја офанзива, изјави денеска во...

Бујар Османи, денеска се сретна со Викторија Нуланд

Османи – Нуланд во Лоѓ: Тесна координација со САД за време на претседавањето со ОБСЕ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска се сретна со Викторија Нуланд, потсекретар за политички прашања, во Стејт департментот, на маргините на ОБСЕ Министерскиот состанок при...

Викторија Нуланд ќе ја посети Москва

Американскиот заменик државен секретар за политички прашања Викторија Нуланд ќе престојува во посета на Москва на 11 октомври, соопшти прес -службата на Стејт департментот. Во Москва,...

Нуланд: Време е да се заврши работата и да се отвори пат за избори

Американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања, Викторија Нуланд на денешната прес-конференција пред медиумите изрази надеж дека во блиска иднина политичката криза ќе се...

По Ханјдл и Нуланд доаѓа во Скопје

Се зголемува притисокот од меѓународниот фактор за излез од кризата. Денеска во Скопје пристигнува Специјалниот пратеник Јоханес Ханјдл, а следниот понеделник во Македонија ќе пристигне и Викторија Нуланд, помошник државен секретар за Европа и Евроазија