Од Вардар во Чешка: Алекс Талески во наредните две години во Викторија Плзен

Талески е роден во Мелбурн во 2000 година. На „црвено-црните“ им пристапи во 2017 година, а професионален договор склучи лани. Важи за иднина на македонскиот фудбал и може да игра како класичен шпиц, како втор напаѓач или да дејствува по крилните позиции. За селекцијата до 19 години одигра девет меча во кои постигна пет гола