Украинското обвинителство посочи 10 руски војници осомничени за злосторствата во Буча

Украинската јавна обвинителка Ирина Венедиктова изјави дека се идентификувани голем број руски војници, кои според обвинителството се вмешани во кршење на човековите права во градот Буча....

Полска бара меѓународна комисија да ги истражи воените злосторства во Украина

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки повика на формирање „независна комисија“ која ќе ги истражи руските воени злосторства во Украина, додека светските лидери продолжуваат да ги осудуваат злосторствата...