Зеленски објави дека се водат тешки преговори за евакуација на ранетите во Азовстал

Украинскиот претседател Володимир Зеленски објави дека разговорите со Русија за спасување на ранетите ветерани од фабриката Азовстал во Мариупол биле многу сложени и дека Киев користи...

Лидерите на Г-7 в недела ќе имаат видео-конференција со Зеленски

Лидерите на групата Г-7 во недела ќе одржат видео-конференција со украинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави портпаролката на германската влада. „Германскиот канцелар Олаф Шолц ќе ја одржи третата...

Зеленски побара од Бугарија да помогне во поправката на украинската воена опрема

Украинскиот претседател Володимир Зеленски побара од Бугарија да и помогне на Украина за поправка на воената опрема оштетена во тековната војна со Русија, објави бугарската национална...

Белата Куќа утре ги праќа Блинкен и Остин во Киев, тврди украинскиот претседател

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека американскиот државен секретар Антони Блинкен и американскиот секретар за одбрана Лојд Остин утре ќе го посетат украинскиот главен град Киев....

Зеленски: Украина ќе ги прекине преговорите доколку Русија продолжи да убива луѓе во Мариупол

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ако Украинците во опколениот град Мариупол бидат убиени од руските сили и ако Русија организира „псевдо“ референдуми на окупираните територии,...

Руската агресија нема да запре во Украина, на мета е цела Европа, неопходни итни акции, смета Зеленски

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека мета на руската агресија е цела Европа и дека запирањето на инвазијата врз Украина е од суштинско значење за...

Зеленски обвини дека тактизирањата на Меркел и Саркози довеле до денешните воени злосторства во Украина

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги нападна западните лидери кои според него ги овозможиле руските воени злосторства во Украина, вклучително и поранешната германска канцеларка Ангела Меркел и...

(Видео) Зеленски ги предупреди Украинците: Внимавајте, Русите минираат сè!

Во видео обраќање до нацијата, доцна вечерта, украинскиот претседател Володимир Зеленски, ги предупреди Украинците дека руските сили при повлекувањето го минираат теренот. „Ја минираат целата територија....