Занаетчиска комора: Ниту бизниси ќе одржиме, ниту вработени ќе задржиме без поддршка за плата

Занаетчискиот сектор се соочува со многу предизвици во услови на криза поради пандемијата со ковид-19. Занаетчиите се соочуваат со намалена побарувачка на занаетчиските производи и услуги,...

„Алкалоид“ ќе дава додаток од 1.000 денари месечно за децата на вработените

Најновиот проект на „Алкалоид“ АД Скопје вклучува бенефиции за децата на вработените, преку финансиска партиципација на компанијата во износ од 1.000 денари од дете на вработен на месечно ниво, наменети за доедукација од...

Не сакале да се вакцинираат: „Јунајтед Ерлајнс“ отпушти 232 вработени

Американската авиокомпанија „Јунајтед Ерлајнс“ вчера соопшти дека ги откажува договорите со 232 вработени кои одлучиле да не се вакцинираат против kовид-19. „Јунајтед Ерлајнс“ е првата авиокомпанија...

РФМ: Поддршка од Владата нема да користиме, сите административци остануваат на работа

Раководството на Ракометната Федерација на Македонија (РФМ) одлучи да не ја користи финансиската поддршка за 13 свои вработени во спортската администрација за месеците април и мај...