Затворските казни за Катица Јанева и Бојан Јовановски потврдени и од Врховниот суд

Врховните судии ја потврдија затворската пресуда за предметот „Рекет“ каде на Катица Јанева и беше одредена седумгодишна затворска казна, а на Бојан Јовановски му беше изречена...

Уапсена е Весна Меденица, поранешната претседателка на Врховниот суд на Црна Гора

Поранешната претседателка на Врховниот суд на Црна Гора, Весна Меденица, е уапсена доцна синоќа на аеродромот во Подгорица, јавија подгоричките медиуми, повикувајќи се на полициски извори....

Врховен Суд го одби како неосновано барањето за ревизија на Али Ахмети и Муса Џафери  во случајот за клевета  против Слободан Богоевски

– Мала победа на правдата но важна за општиот амбиент и за сите останати кои се предмет на вакви неосновани тужења од страна на носители на...

Врховен и апелационите судови да ја преиспитаат казнената политика за кривични дела во сообраќајот, бара Судскиот совет

Дополнително, членови на Судски совет, во својство на координатори на судови, ќе направат увид во неколку предмети од областа на сообраќајот кои се водат во некои...

Оценети како неосновани: Врховниот суд ги одби жалбите на обвинетиот Драги Рашковски

Врховниот суд на денешната јавна седница, како неосновани, ги одби жалбите на поранешниот генерален секретар на Владата, а сега обвинет Драги Рашковски. -Врховниот суд на Република...

Поднесено обвинение против екс претседателот на Врховен суд, Јово Вангеловски

Од скопското Обвинителството информираат дека кон крајот на 2018 година тој донел поединечни решенија за додаток на плата за месец ноември за сите судии на Врховниот суд, освен за една судијка со што и го скратил правото на 31.189 денари, иако не користела отсуство од работа во наведениот период. Против Вангеловски во меѓувреме има и предистрага од Обвинителството за предметите што неговиот наследник на функцијата ги пронашол во фиока за што Нова ТВ пишуваше во јануари оваа година