Околу 3.000 цивили приведени во затворите во Мариупол: Тврдат дека биле мачени, испрашувани, им се заканувале со смрт, а некои исчезнале

Украинскиот омбудсман за човекови права Људмила Денисова тврди дека околу 3.000 цивили од Мариупол биле приведени во затворите под контрола на проруските сили во индустрискиот исток...

По четири години затвор за креаторите од „Јавна соба“, дозволиле споделување порнографскo видео со дете

Креаторот на групата, Дарко Костовски и администраторот Михаил Паневски се прогласени за виновни за производство и дистрибуција на детска порнографија. Тие, според пресудата, со умисла дозволиле...

Од носител на орден до затвореник: Руски свештеник, кој посвоил 70 деца, во затвор за злоставување

Руски суд изрече 21-годишна затворска казна за поранешен православен свештеник, за кого се тврди дека посвоил 70 деца, поради низа кривични дела за нивно злоставување. Николај...

Осуден за корупциски активности: Триесет години затвор за екс претседателот на Бразилскиот олимписки комитет

Поранешниот долгогодишен претседател на Олимпискиот комитет на Бразил, Карлос Артур Нузман е осуден на казна затвор од 30 години и 11 месеци поради корупциски активности при...