Кривична пријава против поранешен директор на АХВ за „злоупотреба на службена положба“

Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против З.П. (41) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба...

Димова: Злоупотреба на 2,2 милиони евра од „Еразмус+“ со наместени тендерски документи

Случај на измама и корупција од 2,2 милиони евра од средствата на образовната програма „Еразмус плус“ на Европската Унија наменета за Република Северна Македонија што која била организирана и спроведувана од 2016 до 2018 година, обелодени денеска на прес-конференција Лидија Димова, директорка на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност

Ивановска: Законот не ослободува од одговорност злоупотреба на позиција во вонредна состојба

Директорката на Државната Комисија за спречување на корупција во интервју за МИА порачува дека е потребна повисока свест за прекин на опасната спирала на корупција, а доколку се најдат во таква немила состојба, граѓаните да не бидат неми набљудувачи на коруптивно однесување мислејќи дека тоа не ги допира

Нови кривични за екс градоначалникот Талески за набавка на нафта

Секторот за внатрешни работи-Битола до Основното јавно обвинителство Битола поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на Битола Владимир Талевски (59) за сторено кривично дело „Злоупотреба на службена...

Фејсбук со години собирал телефонски броеви и контакти од мобилните

Откако социјалната мрежа Фејсбук  вчера објави извинување во американските и британските весници поради скандалот со британската консултантска фирма „Кембриџ Аналитика“, веб страницата „Арс Техника“ информира дека корисниците...