Платформа за родова еднаквост: Мора да има забрана за вршење на лекарска дејност за гинекологот Асани

Условната казна за струшкиот гинеколог кој со години работел „на црно“ покажува дека здравјето на жените во земјава не вреди ни „пет пари“. Соучесници се сите...

Една од жртвите Ненси Кутурие

Жртвите на сексуална злоупотреба од Француската католичка црква бараат финансиска компензација: „Сакаме правда“

На 5 октомври 2021 година, Независната комисија за сексуална злоупотреба во Француската католичка црква го објави својот извештај. Нејзините откритија беа застрашувачки. Од 1950 до 2020...

Германскaта комесарката за антидискриминација мета на критики поради „аријанизација“на комеморацијата за Холокаустот

Ферда Атаман, контроверзната комесарката за антидискриминација на германската федерална влада, назначена за борба против дискриминацијата, се соочува со критики затоа што ги признала само ЛГБТ+ жртвите...

Украинската амбасадорка, Дир: Разбирајќи ја уникатноста на човекот, почитувањето на достоинството, покажувајќи милост – ние го почитуваме споменот на жртвите од Холокаустот

Украинската амбасадоркаво Северна Македонија, Н.Е. Лариса Дир се обрати на одбележувањето на 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот во Институтот за Духовно и...

Скопје прајд 2022

Зголемен број на клиенти на Скопскиот Квир Центар, најголем процент се геј мажи

Вкупниот број на клиенти што се обратиле минатата година во Скопскиот Квир Центар е зголемен за половина повеќе од претходната година што е индикатор на драстично...

Лондон ја нападна демократијата на Единбург, не дозволува Закон за промена на полот

„Целосно фронтален напад врз демократијата“ додека Лондон за првпат го отфрли шкотскиот парламент, е насловот со кој Еуроњус ја пренесува веста за вето на Законот за...

Цивил организира конференција за предизвиците и перспективите на мултикултурализмот денеска, во 12 часот

Високи претставници на Владата, граѓанското општество и експертската заедница денеска ќе говорат на Конференцијата на Цивил за предизвиците и перспективите на мултикултурното општество „Различностите, благодат или...