Полициски службеници од СВР Битола денеска од 8 до 14 часот спровеле акциска контрола на возила кои вршат јавен превоз на патници. При контролата биле откриени и санкционирани пет возила со неисправни сопирачки, кои веднаш се исклучени од сообраќајот, а изготвени се и соодветни поднесоци.
Како што соопшти МВР, четири возила се на територија на Битола и едно возило на територија на Прилеп.
 „Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта“, се вели во соопштението од МВР.