Пораки од Самитот на „Економист“: Брисел мора да ги исполни ветувањата кон Западен Балкан, природно е регионот да биде дел од ЕУ

Природен чекор е Западниот Балкан да биде дел од Европската Унија (ЕУ) која мора да покаже повеќе ентузијазам за процесот на проширување. Ако Европа сака сериозно...

Благ раст на нови случаи: Скрининг за ковид-19 во 364 основни и 109 средни училишта, ревакцинирани 45 отсто од полнолетните граѓани

Со скринингот за ковид-19 ќе бидат опфатени 364 основни и 109 средни училишта во земјава, информираат од Министерството за здравство (МЗ). Од таму потенцираат дека тестирањето...

Скопје домаќин на Самит на „Економист“ за Западен Балкан: Промоција на европската инклузивност и солидарност

Вториот Самит за Западен Балкан „Промовирање на инклузивноста и солидарноста на Европа“ ќе се одржи денеска во Скопје во организација на „Економист“. На самитот ќе се...

Прв состанок на Советот за партнерство, трговија и соработка меѓу С. Македонија и Обединетото Кралство

Советот за партнерство, трговија и соработка меѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство, денеска во Скопје ќе го одржи првиот инаугуративен состанок со кој од македонска страна...

Ковид-19 протоколи: На настани во затворен простор со две дози на вакцина, скрининг на учениците од идната недела

Не се очекува нов силен бран на ковид-19 и оптоварување на болниците, но не се исклучува ниту можноста за задолжителна вакцина за некои сектори, иако засега...

Свечен час: Средба на генерации по повод 75 години од Катедрата за македонски јазик и јужнословенски јазици

Катедрата за македонски јазик и јужнословенски јазиции на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ – Скопје денеска, со свечен час – средба на генерации, ќе одбележи 75 години...