Сообраќајот на патиштата низ државата се одвива по суви коловози, информираат од Авто мото сојузот на Македонија (АМСМ).

Надвор од градските средини интензитетот на сообраќајот е умерен, а граничните премини остануваат затворени како една од мерките за справување со пандемијата на ковид-19.