АМСМ: Сообраќајот се одвива по претежно влажни коловози, на Плетвар забрана за тешки товарни возила

Поради интензивни врнежи од снег, преку планинскиот превој Плетвар, од превентивни причини, од 17:15 часот се воведува забрана за сообраќај за тешки товарни возила. Сообраќајот на...

Владата одобри носење на законско решение за репрограмирање на кредитните услови за заемот за гасификација

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, го одобри предлогот на Министерството за финансии за репрограмирање на кредитни услови на АД „Национални енергетски ресурси“ Скопје...

АМСМ: Сообраќајот по суви коловози, отстранета девијацијата на коловозот меѓу Пресека и Песочан

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози со умерен интензитет надвор од градските средини. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги...

АМСМ: Коловозите се суви, но внимателно зад волан, прилагодете брзина и почитувајте сигнализација

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини,...

Талибанците до меѓународната заедница: Вашите услови за наше признавање се неприфатливи

Условите под кои меѓународната заедница е подготвена да ја признае новата авганистанска влада не се прифатливи за радикалното талибанско движење, изјави заменик министерот за информации и...

АМСМ: Непречен сообраќај, суви коловози, без многу чекање за влез и излез од земјава

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...

Мас: Германија дипломатски ќе остане во Кабул, ако талибанците ги исполнат условите

Германија е подготвена да продолжи со дипломатското присуство во Авганистан, доколку талибанците ги исполнат условите, изјави шефот на германската дипломатија Хајко Мас, пренесува „Дојче веле“. Сакаме...