Украинските напади врз руски цели во привремено окупираниот Крим се веројатно дел од кохерентна украинска контраофанзива за враќање на контролата врз западниот брег на реката Днепар, соопшти Институтот за проучување на војната (ISW), тинк-тенк со седиште во САД, во проценката на руската офанзивна кампања за 16 август, пренесува Укринформ.

Анализирајќи ги нападите врз руските објекти на Крим, ISW се осврнува на „серија експлозии во руско складиште за муниција и трансформаторска трафостаница во округот Џанкој и аеродром во близина на Хвардиске, Крим“.

Аналитичарите сугерираат дека нападите врз руските позиции во и околу Крим веројатно се дел од кохерентна украинска контраофанзива за враќање на контролата врз западниот брег на реката Днепар.

„Руските линии за снабдување од Крим директно ги поддржуваат руските сили во континентална Украина, вклучувајќи ги и оние во западната Херсонска област“, ​​велат експертите на ISW.

Тие додадоа дека украинскиот напад врз логистички цели на Крим, кој е суверена територија на Украина, нема да ги прекрши украинските обврски кон западните партнери во врска со употребата на оружје на Украина од Западот на територијата на Украина.

„Украинското таргетирање на руските копнени комуникациски линии и логистички и поддржувачки средства на Крим е во согласност со украинските контраофанзивни напори кои исто така ги таргетираа мостовите над реката Днепро и елементите на руската логистичка поддршка во окупираната Херсонска област“, ​​соопшти ISW.

Аналитичарите забележаа дека нема индикации дека украинските сили користеле оружје испорачано од САД во неодамнешните напади на Крим.

„Нето ефектите од оваа кампања најверојатно ќе бидат да се наруши способноста на руските сили да ги одржуваат механизираните сили на западниот брег на реката Днепро и да ги бранат со воздушни и артилериски средства на источниот брег од украинските контранапади“, велат аналитичарите на ISW.

Како што пренесува Укринформ, на сателитските снимки на Planet Labs кои ги објави новинарот на Schemes, Кирило Овсијањи на Твитер, се гледа како изгледа сега руското складиште за муниција во областа Џанкој на Крим по експлозиите кои  предизвикаа значително уништување.

Сликите покажуваат дека детонацијата на муниција и оган се речиси завршени. Може да се забележи значително уништување.

„Нови сателитски снимки од Planet Labs. Експлозии во складиштето за муниција на руската армија кај Џанкој на окупираниот Крим. 16 август 2022 година“, се вели во извештајот.

Како што е соопштено, утрото на 16 август се слушнале серија експлозии во областа Џанкој на Крим. Шефот на Меџлисот на кримските Татар, Рефат Чубаров, објави дека е погодено складиште за муниција на напаѓачите.

Извор: civilmedia.mk