Автобусот во која загинаа 45 лица на автопатот „Струма“ во Бугарија е на фирмата „Беса транс“ која е регистрирана во село Рашче, Општина Сарај, пишуваат бугарските медиуми.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Стаев додаде дека македонскиот автобус синоќа во 21 часот влегол во Бугарија од граничниот премин „Капитан Андреево“. Тој патувал преку автопатот „Тракија“, а потоа преку автопатот „Струма“ до границата со Северна Македонија во правец на граничниот премин Ѓуешево. Според Стаев, сè уште се работи на утврдување на причините за пожарот во автобусот.

Тој потврди дека загинале 45 македонски државјани, а 7 преживеале. Трагично е, додаде Стаев, што меѓу загинатите има и деца, дури и двајца близнаци близнаци. Преживеале две жени и двајца мажи кои се пренесени во болницата „Пирогов“ во Софија.

Грешка на возачот или техничка неисправност на автобусот, се наведуваат како првични можни причини за несреќата во која рано утрово загинаа најмалку 46 лица, а седум се повредени, изјави директорот на бугарската националната истражна служба, Борислав Сарафов.

Тој информира дека во опожарениот автобус имало 52 патници од кои 12 се деца. Првичните информации говорат дека нема бугарски државјани. Меѓу загинатите е и возачот на автобусот.