Триесет лица загинаа во свлечишта и поплави предизвикани од бурата „Компасу“ на Филипини, соопшти денеска националната Агенција за катастрофи, додавајќи дека уште 13 лица се водат како исчезнати, јави агенцијата ДПА.

Најголем број на жртви (14) се пријавени во северната провинција Илокос Сур, од кои повеќето се удавиле во поплавите. Во истата провинција три лица се водат за исчезнати.

Во провинцијата Бенгует, девет лица, меѓу кои пет деца, загинаа во одрони што ги затрупаа нивните куќи, додека едно сè уште се води за исчезнато, наведува Агенцијата за катастрофи.

Дваесет и петгодишна жена загинала од струен удар во провинцијата Пангасинан, додека шест се удавиле во поплавите во провинциите Кагајан и Палаван.

Девет лица исчезнаа во поплавите во Пангасинан, Палаван и провинцијата Ла синдикат, додаде агенцијата.

Бурата „Компасу“, од минатиот викенд, беснее во северниот дел на Филипини, носејќи со себе поројни дождови и силен ветар. Над 14.900 лица се привремено раселени, додека 325 куќи се оштетени во погодените области.

Штетата за земјоделството и инфраструктурата се проценува на над 1,15 милијарди пезоси (23 милиони долари), соопшти Агенцијата за катастрофи, пренесе ДПА.

Бурата вчера го промени правецот и се движи кон Виетнам и Кина, меѓутоа со многу помала разурнувачка сила, наведе Weather Underground.

Филипинскиот архипелаг секоја година во просек има по 20-тина тропски бури.