Борбата на македонските зелени активисти против опасните рудници претставена на COP 26 во Глазгов

На денешната дебата на Климатскиот самит на ОН во Глазгов – COP 26, Лилјана Поповска од Зелениот институт ќе ја претстави повеќегодишната борба на македонските зелени...

Крајот на јагленот е на повидок со утврдените амбициозни обврски на Обединетото Кралство на Самитот на COP26

За да се исполнат целите од Парискиот договор за ограничување на порастот на глобалната температура на 1,5 степени, глобалната транзиција кон чиста енергија треба да напредува...

Духовито предупредување за климатските промени: Министер на Тувалу одржа говор во море до колена и со завратени ногавици

Министерот за надворешни работи на Тувалу, Симоне Кофе, во видео обраќање што ќе биде прикажано на Самитот за климатски промени на Обединетите Нации (ОН) во Глазгов,...

Топлотниот бран ги „избеле“ коралите од Големиот Корален Гребен кај Австралија-појава повторно евидентирана по 23 години

Вкупно 98 отсто од Големиот Kорален Гребен кај Австралија е погоден од штетната појава на избелување на коралите. Според трудот објавен минатата недела во стручното списание...

Домашниот енергетски сектор и економијата да го реализираат Зелениот договор – Обрадовиќ Грнчаровска од Самитот во Глазгов

Енергетскиот сектор со помалку интензивен јаглерод ќе овозможи поголема конкурентност, економски раст и сигурност во снабдувањето, а во исто време е важен предуслов за економска интеграција...

Конференција за климатски промени во Глазгов – 18 земји најавија крај на употребата на јаглен

Неколку големи земји што користат јаглен, на Конференцијата на Обединетите Нации (ОН) за климатски промени во Глазгов, најавија дека постепено ќе престанат да ја користат оваа...

УНИЦЕФ: Климатските промени се закануваат на една милијарда деца ширум светот

Околу една милијарда деца ширум светот се изложени на ризик од негативните ефекти на климатските промени, предупреди Гаутам Нарасимхан, висок советник на УНИЦЕФ за клима, енергија...

Министерот Нуредини ќе ја презентира националната климатска амбиција на самитот во Глазгов  

Министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, вчера и денеска заедно со претседателот Стево Пендаровски учествува на Светскиот лидерски самит, во рамките на климатскиот...