Студија за мразот на Монт Еверест: Се создаваше 2.000 години, се стопи за околу 25

Највисокиот глечер на највисоката планина на светот, Монт Еверест, секоја година губи децениски мраз поради климатските промени предизвикани од човекот, покажа нова студија, јави „Си-Ен-Ен“. Откритијата...

Бесими: Значајна поддршка од УНДП за проекти за зелена транзиција

Зелената агенда, унапредувањето на процесот на децентрализација и сузбивањето на сивата економија, беа темите за кои разговараа министерот за финансии Фатмир Бесими и постојниот претставник на...

Намалување на аерозагадувањето и интегриран систем за управување со отпад – приоритети за животна средина

Да се намали аерозагадувањето, да постои интегриран систем за управување со отпадот и ригорозна контрола врз индустријата, да се подобри квалитетот на водите, заштитата на шумите...

Scientific Reports: Мразовите на третиот по големина „резервоар“ на мраз во светот Хималаите, се топат со исклучително голема брзина

Истражувањето покажало дека досега се изгубиле дури 40 %  од површината на хималајскиот ледник од што добар дел по 70-тите години од минатиот век Глобалното затоплување...

Кери во ОАЕ на потпишување регионален договор за чиста вода и енергија

Специјалниот претставник на американскиот претседател за климата, Џон Кери ќе отпатува за Обединетите Арапски Емирати, каде ќе присуствува на церемонија за потпишување Проект Просперитет, регионална  соработка во...

Претставничкиот дом на Конгресот ја изгласа програмата на Бајден за социјална заштита и за борба против климатските промени

Претставничкиот дом на американскиот Конгрес денеска го усвои законскиот предлог на администрацијата на претседателот Џо Бајден за доделување 1,750 милијарди долари за социјална заштита и борба...

Претставници на речиси 200 земји на КОП26 се договорија да ја забрзаат борбата против затоплувањето

Претставниците на речиси 200 земји на климатската конференција КОП26 во Глазгов синоќа усвоија договор за забрзување на борбата против глобалното затоплување, без да се осигура дека...

Главни приоритети на КОП26: Ограничување на температурата и намалување на емисиите на јаглерод диоксид

Наредните денови на Конференцијата на Обединетите Нации (ОН) за климатски промени КОП26 во Глазгов, ќе се дебатира за нацрт-договорот со која се повикуваат земјите да ги...