Глобалното аерозагадување руши рекорди споредбено со бројот на смртни случаи предизвикани од војна, ХИВ, маларија, дрога, алкохол…

Загадувањето предизвикало еден од шест смртни случаи ширум светот во 2019 година, откри најновото истражување – што е повеќе од глобалните бројки на годишно ниво за...

25 луѓе во Индија починаа од топлотен удар – смртните случаи научниците ги поврзуваат со глобалното затоплување

Почетокот на летото научниците го поврзаа со климатските промени и сметаат дека повеќе од милијарда луѓе во Индија и во соседен Пакистан се изложени на некој...

(ВИДЕО) На 14 април на Земјата ќе стигне соларен материјал како резултат на ненадејна експлозија на Сонцето

Ни доаѓа сончева бура која ја предизвикала т.н. експлозија на „мртви“ дамки. Целосно неактивна „мртва“ сончева дамка означена како AR2987 ненадејно експлодирала на 11 април и...

Извештајот  на  ОН  за  климатските промени  потврдува  дека светот веќе има решенија – но политиката му стои на патот

Си-Ен-Ен го објави извештајот за климатските промени на Светската организација кој го публикува вчера во него се алармира на потребата за што позабрзано транзитирање кон обновливи...

ВИДЕО Огромна лавина во Алјаска, наредена евакуација за жителите на Енкориџ

Тој изјави дека има „сериозна и непосредна закана по здравјето, безбедноста и благосостојбата на граѓаните“ во подрачјето на реката Игл, на периферијата на градот За жителите...

Сојузот на стопански комори се вклучи во регионална иницијатива за справување со климатските промени

Сојузот на стопански комори на Македонија се приклучи кон невладината организација „Зелен навигатор на Западен Балкан“. Оваа НВО делува во насока на намалувањето на влијанието на...

(ВИДЕО) Арктичкиот мраз се топи со алармантна брзина – дали летата ќе бидат без мраз ?!

Новите сателитски податоци открија дека Арктикот се топи со „застрашувачка брзина“ поради вишокот топлина создадена од емисиите на стакленички гасови. Повеќегодишниот морски мраз на Арктикот беше...

СМО: Ја „допингувавме“ атмосферата, сведоци сме на екстремни температури, силни поплави, суши и тропски бури

Глобалното затоплување што сега се забележува е најсилното во последните 200.000 години, изјави Петри Талас, генерален секретар на Светската метеоролошка организација (СМО). Според него, настаните во...

Студија за мразот на Монт Еверест: Се создаваше 2.000 години, се стопи за околу 25

Највисокиот глечер на највисоката планина на светот, Монт Еверест, секоја година губи децениски мраз поради климатските промени предизвикани од човекот, покажа нова студија, јави „Си-Ен-Ен“. Откритијата...

Бесими: Значајна поддршка од УНДП за проекти за зелена транзиција

Зелената агенда, унапредувањето на процесот на децентрализација и сузбивањето на сивата економија, беа темите за кои разговараа министерот за финансии Фатмир Бесими и постојниот претставник на...