Ахмети: За дваесет години ги реализиравме целите на генерациите кои работеа пред нас

Али Ахмети, лидерот на политичката партија Демократска унија за интеграции (ДУИ) вечерва оствари уште една средба со граѓаните во Гостивар под мотото „Заедно за Европа“. Придружуван...

Шведското претседателство ќе го продолжи процесот на интеграција на земјите од Западен Балкан

Интервју за НОВА со амбасадорка на Кралството Шведска во Република Северна Македонија, Ами Ларсон Јаин. Во надворешната политика, разбирливо ваш приоритет е војната во Украина. Дали...

Скопје прајд 2022

Зголемен број на клиенти на Скопскиот Квир Центар, најголем процент се геј мажи

Вкупниот број на клиенти што се обратиле минатата година во Скопскиот Квир Центар е зголемен за половина повеќе од претходната година што е индикатор на драстично...

Кои земји имаат најмногу штрајкови во Европа и какво е влијанието врз економијата со губење на работни денови?

Штрајковите се значаен дел од културата на работниот век во Европа, и најчесто работниците го изразуваат својот револт за повисоки плати и подобри работни услови, додека...

Бугарско МНР: Властите во Северна Македонија мора да преземат итни и ефективни мерки за борба против злосторствата од омраза врз Бугарите

„Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков, остварил телефонски разговор со својот колега од Република Северна Македонија, Бујар Османи, од кого добил уверување за потребната...

Марјан Забрчанец

Забрчанец: Отворен Балкан го „пакува“ регионот како атрактивен за туризам, гастрономија, но и единствен пазар

„Една од иницијартивите на Отворен Балкан е „пакување“ на регионот како регион кој е атрактивен за туризам, за кастрономија, регион со убава храна и атрактивен по...

Чупеска: Едно општество за сите е многу благородна идеја, за жал не може да добие таква видливост поради етнонационализмот присутен и во македонскиот и во албанскиот блок

Едно општество за сите и интеркултурализам е многу благородна идеја, за жал не може да добие таква видливост поради етнонационализмот присутен и во македонскиот и во...

Издвоени над 20 милиони евра за студентските домови, реконструкцијата почнува напролет

Од годинава започнува реконструкција на сите државни студентски домови. Проектот е вреден околу 20 милиони евра и се очекува целосно да финализира за 30 месеци. Директорот...

Николовски: Мерките што министерството ги креира за поддршка на земјоделците даваат ефект бидејќи се подготвени директно со самите земјоделци

Оваа година откако повторно го предводам министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, но и претходно, докажавме дека може поинаку и подобро да се работи.