Шаќири: Заедно со Владата успеавме да го мотивираме наставниот кадар со повисоки плати

Наставниот кадар е многу важен елемент, а 2022 година не беше лесен период, оцени министерот за образование Јетон Шаќири на годишната конференција „Година за нови можности“....

Арсовска стави клуч на салата, ракометарите на Македонија Ѓорче Петров тренираат по улици и паркинзи

Вистинска голгота преживува ракометниот клуб Македонија Ѓорче Петров од истоимената скопска населба откако во вториот дел од ракометната македонска прва лига останаа без сала за своите...

Ангел Димитров: Банките, осигурителните и телекомуникациските компании треба да плаќаат повисоки даноци

  И покрај ковид кризата и енергетската криза предизвикана од воената инвазија на Русија врз Украина, пополека состојбата се смирува, особено со цената на електричната енергија...

Европски ден за заштита на личните податоци: Граѓаните да бидат одговорни кога ги објавуваат своите податоци

Граѓаните без оглед на возраста треба да бидат одговорни кога ги објавуваат или даваат своите лични податоци, апелираат од Агенцијата за заштита на лични податоци, укажувајќи...

АД ЕСМ вчера произведе 19.180 мегават часови електрична енергија

Произведени се 19.180 мегават часови електрична енергија во текот на вчерашниот ден. Домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ, информираат денеска од Владата.

Кутиров: Преку „Отворен Балкан“ ќе го намалиме чекањето на граничните премини, особено во туристичката сезона

Граничниот премин Табановце е најфреквентен премин во нашата држава, со тенденција на зголемување на бројот на движења како на товарни, така и на патнички моторни возила,...

Спасовски: Да се практикува делото на Свети Сава значи да се гради заедништво

Министерот за внатрешни работи, кој вечерва присуствуваше на Свечената академија по повод одбележување на Денот на Свети Сава, упати честитки за националниот ден на српската заедница.

Ковачевски – Вучевиќ: Ќе продолжи продлабочувањето на односите меѓу Северна Македонија и Србија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од министерката за одбрана, Славјанка Петровска и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска се сретна...

Украинската амбасадорка, Дир: Разбирајќи ја уникатноста на човекот, почитувањето на достоинството, покажувајќи милост – ние го почитуваме споменот на жртвите од Холокаустот

Украинската амбасадоркаво Северна Македонија, Н.Е. Лариса Дир се обрати на одбележувањето на 27 јануари – Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот во Институтот за Духовно и...

На светот му се потребни сили што меѓусебно се поврзуваат и почитуваат, а глобалното зло, Холокаустот, да остане во темното минато

На Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, ЦИВИЛ како организација за човекови права потсетува на времето геноцидот врз европските Евреи за време на Втората светска војна,...