Чилеанскиот тениски тренер Себастијан Ривера доби доживотна суспензија, поради рекорден број на прекршоци во врска со местење натпревари.

Меѓународната агенција за тениски интегритет (ITIA) соопшти дека Ривера е прогласен за виновен за 64 прекршоци во врска со местење натпревари.

Ривера, кој е поранешен тенисер со највисок ранкинг во кариерата од 705 место на АТП листата, е парично казнет со 250.000 долари.

Чилеанецот беше привремено суспендиран во јуни додека траеше истрагата.