Шефицата на Европската комисија (EK), Урсула фон дер Лајен, синоќа изјави дека протекувањето на гас од гасоводот „Северен тек“ во Балтичко Море е „чин на саботажа“.

„Со данската премиерка Мете Фредериксен разговарав за чинот на саботажа на „Северен тек“, напиша Фон дер Лајен на Твитер.

„Најважно е да се истражат инцидентите и целосно да се расветлат настаните и нивните причини. Секое намерно нарушување на активната енергетска инфраструктура во Европа е неприфатливо и ќе резултира со најсилен можен одговор“, напиша Фон дер Лајен на Твитер.