Познати се имињата на играчите кои се номинирани од страна на Светската фудбалска асоцијација (ФИФА) за наградата фудбалер на 2021 година.

Номинирани се:
Карим Бензема (Франција, Реал Мадрид)
Кевин де Брујн (Белгија, Манчестер сити)
Кристијано Роналдо (Португалија, Јувентус/Манчестер јунајтед)
Ерлинг Холанд (Норвешка, Борусија Дортмунд)
Жоргињо (Италија, Челзи)
Нголо Канте (Франција, Челзи)
Килијан Мбапе (Франција, ПСЖ)
Роберт Левандовски (Полска, Баерн Минхен)
Лионел Меси (Аргентина, Барселона/ПСЖ)
Нејмар (Бразил, ПСЖ)
Мохамед Салах (Египет, Ливерпул).

Кај голманите кандидати за најдобар се:
Алисон (Бразил, Ливерпул)
Џанлуиџи Донарума (Италија, Милан/ПСЖ)
Едуард Менди (Сенегал, Челзи)
Мануел Нојер (Германија, Баерн Минхен)
Каспер Шмајхел (Данска, Лестер).

Доделувањето на наградите ќе се одржи на 17 јануари 2022 година.