Лидерите на Франција и Германија се обидоа да ги оживеат разговорите со Русија, додека продолжија да вршат притисок врз Москва да го одвлече вниманието од она што Западот го нарекува подготовки за нов напад на украинска територија.

Францускиот претседател Емануел Макрон, германскиот канцелар Олаф Шолц и украинскиот претседател Володимир Зеленски се состанаа за време на самитот на ЕУ во Брисел за да најдат начин да ги обноват преговорите во „нормански формат“ кој ја вклучува Русија, соопшти кабинетот на Макрон.

„Тројцата лидери ја потврдија својата посветеност на овој формат на преговори со цел да се најде трајно решение за конфликтот и да се зачува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“, додаде неговиот кабинет. Зеленски рече дека Украина е подготвена за секаков формат на преговори со Русија, но би сакала да види политика на силни западни санкции против Москва за да се избегне понатамошна ескалација. Украина во моментов е главната фокусна точка меѓу Русија и Западот.

САД велат дека Русија собрала повеќе од 100.000 војници долж границите на Украина, веројатно како подготовка за инвазијата. Москва вели дека нејзините акции се целосно одбранбени.

„Секое нарушување на територијалниот интегритет ќе има висока цена и ние ќе зборуваме овде со еден глас со нашите европски партнери и нашите трансатлантски сојузници“, рече Шолц во Берлин пред да замине на првиот самит во Брисел како канцелар, додавајќи дека очекува од Русија “конструктивен дијалог“.

Односите меѓу Москва и Берлин достигнаа ново најниско ниво во средата кога германскиот суд утврди дека Русија наредила убиство на поранешен чеченски милитант во берлинскиот парк и го осуди на доживотен затвор агентот кој изврши чин на државен тероризам во 2019 година.

Германија го повика рускиот амбасадор по пресудата на разговор, велејќи му дека двајца членови на неговиот дипломатски персонал ќе бидат протерани од земјата, изјави министерката за надворешни работи Аналена Бербок. Зеленски на Твитер напиша дека се надева на француска поддршка во спротивставувањето на руската „хибридна агресија“ во Европа, додека Париз се подготвува да го преземе ротирачкото претседателство со Европската унија на шест месеци во јануари. Тој, исто така, го покани Шолц во Украина и посака подлабока соработка со Берлин за енергетиката, безбедноста и одбраната – што беше суптилна критика за Северен поток 2, гасоводот од Русија до Германија и противењето на Берлин да испорачува оружје на Украина. По состанокот, Украина им се приклучи на Грузија и Молдавија на самит во лобирање ЕУ да им дозволи да започнат преговори за пристапување во блокот. Но, досега добиваа само гаранција за поддршка против секоја можна руска агресија.

Еднодневниот самит на Источното партнерство во Брисел го покажа ограничениот успех на пристапот на ЕУ кон шесте поранешни советски републики, кои се во она што Русија го гледа како своја сфера на влијание и каде што има свои безбедносни интереси.

Од шесте земји, Грузија, Молдавија и Украина имаат територијални спорови со Москва. Лидерите на Ерменија и Азербејџан присуствуваа на самитот, но не бараат членство во ЕУ. Белорускиот претседател Александар Лукашенко, погоден од западните санкции за кршење на човековите права, остана настрана