Најмалку 34 лица загинаа, а други се повредени во напад со пиштол и нож од поранешен полицаец во предучилишен дневен центар во Тајланд.

Полицијата соопшти дека тој се убил себеси и своето семејство откако била организирана потера по него по нападот што го извршил.

Меѓу жртвите во градинката има деца и возрасни – полицијата соопшти дека напаѓачот пукал и ги избодел своите жртви пред да бега.

Мотивот е нејасен. Полицијата соопшти дека полицаецот бил отпуштен минатата година.

Се наведува дека меѓу жртвите на нападот има и деца на возраст од две години. Најмалку 12 лица се ранети.

„Пукачот дошол околу ручекот и прво застрелал четворица или пет службеници во центарот за згрижување деца“, изјави за новинската агенција Ројтерс локална која работела во близина.

„Најпрво луѓето мислеа дека тоа е огномет“, рече таа, додавајќи дека напаѓачот потоа насилно  влегол во заклучената просторија каде што спиеле децата.

Тајландскиот премиер Прајут Чан-оча го опиша пукањето како „шокантен настан“.

Полицијата го именуваше напаѓачот како Пања Камраб. Тој побегнал од местото на настанот со пик-ап „Тојота“ со бели четири врати со регистерски таблички од Бангкок.

Висок претставник на полицијата изјави дека меѓу жртвите има 23 деца, пренесува новинската агенција АФП.

Тој рече дека Камраб, полициски потполковник, бил отпуштен минатата година поради употреба на дрога.

Масовните престрелки во Тајланд се ретки, иако стапките на поседување оружје се релативно високи за регионот. Нелегалното оружје е исто така вообичаено во оваа југоисточна азиска земја, според новинската агенција Ројтерс.

Нападот во градинката доаѓа помалку од еден месец откако воен офицер застрела двајца негови колеги во база во Бангкок.