Кина во вторникот повтори дека суверенитетот на сите земји треба да се почитува откако Русија со спроведување на псевдо – референдумот во Рокупираните региони на Украинапренесува агенцијата Анадолија.

„Кина секогаш го подржувала ставот дека суверенот и територијалниот интегритет на сите земји треба да се почитува“, рече портпаролот на Министерството за надворешни работи Ванг Венбин на прес-конференција во Пекинг.

„Треба да се почитуваат целите и принципите на Повелбата на ОН, треба сериозно да се сфатат легитимните безбедносни грижи на сите земји и да се поддржат сите напори за мирно решавање на секоја криза“, рече Ванг, цитиран во кинескиот дневен весник „Глобал тајмс“.

„За украинското прашање, Кина секогаш стоеше на страната на мирот и посветена на промовирање мирен дијалог“, додаде тој.

Во регионите Луганск и Доњецк, контролирани од сепаратистите, како и Херсон и Запорожје, делумно контролирани од Русија, се одржаа псево – референдуми за приклучување кон Русија.

Одлуката наиде на широка осуда од меѓународната заедница, при што европските земји и САД ги нарекоа референдумите „лажни“ и изјавуваат дека нема да бидат признати.

Украина најави дека инволвираните во контроверзните референдуми во четири украински региони ќе бидат кривично гонети.

Извор: civilmedia.mk