Секретарот за одбрана на САД Џејмс Матис денеска изрази поддршка за политиката што ја води македонската Влада, притоа нагласувајќи ја соработката во одбраната преку учеството во мешународните мировни мисии, па се до постигнувањето на Договорот со Грција.

-САД го препознаваат вашето лидерство како важна сила на стабилност во регинот и пошироко, а вашата земја е придонесувач на мирот, преку учетсвото во мисиите во ООН, НАТО и ЕУ, насекаде во Европа и во светот. Ова ви донесе меѓународна поддршка и ви благодариме на соработката, рече Матис на прес конференцијата во Владата, за едно со премиерот Заев и со министерката за одбрана Радмила Шекеринска.

Матис исто така ја истакна и соработката во сајбер безбедноста, која како што рече е закана за двете демократии.

Во врска со Договорот со Грција, Матис истакна дека се работи за историски договор, постигнат со трпелива дипломатија и тешки компромиси, при што се заблагодари на Заев за личното водство во овој процес.

-Вашата земја, само што прослави годипнина од независноста, кога граѓаните во огромен број се изјаснија да живеат во слобода, како што вели и вашата химна. Сега треба да се искористи историската можност да се оди напред и да се гласа на референдумот. Ова е најважниот глас во историјата на вашата земја, рече Матис.

Тој тука ги цитираше изјавите на германската канцеларка Меркел и на генералниот секретар на НАТО Столтенберг за време на посетите во Скопје истакнувајќи дека ова е шанса Македонија да добие еднакво место во најуспешната воена алијанса во историјата „заедно со 29 земји кои се обрзуваат да ве штитат вас и вашата безбедност“, рече Матис.

-Ние сме подготвени да ви посакаме добредојде како 30 земја членка, рече Матис и најави дека ова ќе му го пренесе и на претседателот Иванов со кого ќе се сретне попладнево.