До сабота времето во Македонија ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди а ќе дува и слаб до умерен, особено денес и утре вдолж Повардарието и во источните предели, повремено засилен ветер од северен и од северозападен правец. Денес во западните предели ќе има услови за повремен слаб дожд, додека на планините над 1500 метри надморска височина ќе провејува слаб снег.

Ова за НоваТВ го изјави метеорологот Славчо Попоски, најавувајќи промена на времето, особено од почетокот на идната седмица.

„Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 7 до 16 степени, а наутро истите на повеќе места ќе се спуштаат под нулата. Најстудено утро ќе имаме во сабота кога минималните температури ќе се спуштаат во интервалот од -6 до 2 степени“, вели Попоски.

Во Скопје и околината исто така времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува повремено засилен ветер од северозападен правец. Наутро температурите ќе се спуштаат во интервалот од 0 до 3 степени, додека максималните дневни температури на воздухот ќе се искачуваат во интервалот помеѓу 10 и 12 степени.

„Нов влажен и уште постуден бран од север се очекува во недела особено доцна попладне и навечер, како и во текот на ноќта кон понеделник и во понеделник кога се очекуваат нови врнежи од дожд. На повисоките места и на планините ќе врне снег а снежната граница особено во западните и во северните предели локално ќе се спушти дури и под 1000 метри надморска височина, со што провејување на снег се очекува понекаде и во населените места“, најавува познатиот метеоролог.

На планинските места и скијачките центри, како што вели, се очекува ново формирање, како и зголемување на снежната покривка.