Тримесечната забрана за внесување електорнски уреди на летовите од Турција кон САД денеска е укината, објави турската агенција Доган. Туркиш ерлајнс утрово на летот од Истанбул до Њујорк им дозволил на патниците да внесат електорнски уреди во авионот. САД претходно ја укинаа ваквата забрана и за летовите од Абу Даби кон САД.

Забраната беше воведена откако претставниците на разузнавачките агенции укажаа на обиси на Исламската држава да направи бомба која би молежа да се скорие во такви уреди.