Илјадници Руси на регрутна возраст се обидуваат да ја напуштат земјата од средата, додека други планираа како да избегнат да бидат испратени на фронтот откако претседателот Владимир Путин прогласи делумна воена мобилизација за војната во Украина.

„Не сакам да бидам топовско месо“, изјави за „Москва тајмс“ еден 30-годишен Московјанец кој побарал анонимност за слободно да зборува.

Најочигледен начин за мажите да избегнат регрутирање е да ја напуштат земјата, а директните летови во среда од Русија до Ерменија, Турција и Азербејџан – блиските земји кои им дозволуваат на Русите да влезат без виза – брзо се распродадоа.

„Мојот брат е исплашен. Итно се обидуваме некаде да му купиме авионски билет“, вели Русинка, чиј брат неодамна го завршил воениот рок.

„Се надеваме само дека тој ќе може да ја премине руската граница без никакви проблеми“, рече жената, која одби да го соопшти своето име, за „Москва тајмс“.

Додека рускиот закон предвидува ограничувања на движењето во случај на општа мобилизација, Кремљ сè уште не презел никакви чекори за затворање на границите на Русија.

Шефот на Комитетот за одбрана на руската Државна дума, Андреј Картаполов во средата изјави дека границите најверојатно ќе останат отворени, додека портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков одби да коментира за ова прашање.

Властите во руската република Татарстан веќе почнаа со ограничување на движењето. Тие им забранија на сите жители од воените резерви да го напуштат регионот, според владината наредба објавена во средата.

„На офицерите, офицерите, посредниците, наредниците, надзорниците, војниците и морнарите од резервата… привремено им е забрането да патуваат надвор од нивниот округ (град)“, се вели во документот на владата на Татарстан.

Новите ограничувања на движењето во Татарстан, исто така, бараат од сопствениците на бизниси да се погрижат сите вработени во резервниот состав да се пријават во канцелариите за запишување, со административни казни за непријавување.

„Се разбира, имам стравови. Навистина сакам да избегнам регрутирање и дефинитивно би ја напуштил земјата доколку ми дозволат финансиите и ако имам пријатели во странство“, вели 29-годишниот Олег, кој исто така го има зотслужено воениот рок.

Се обидувам да откријам како да го направам тоа

Додека Путин вели дека Русија ќе спроведе само „делумна“ мобилизација, со приоритет на повикување на воени резерви со искуство во вооружените сили, недостатокот на официјални детали предизвика конфузија и страв за тоа кој всушност би можел да биде погоден.

Конкретно, официјалниот декрет на Кремљ на оваа тема објавен во средата беше многу понејасен за тоа кој би можел да биде повикан.

„Ситуацијата во моментов е нејасна“, рече Сергеј Кривенко, директор на групата за човекови права „Граѓанин. Армија. Закон“. која обезбедува правна помош за руските војници.

„Судејќи според декретот… секој граѓанин од воената резерва потенцијално може да биде регрутиран“, изјави тој за „Москва тајмс“.

Се чинеше дека неизвесноста поттикнува чувство на паника кај некои Руси, како и креативни решенија за да се избегне да бидат изготвени.

„Луѓето ќе ја искористат секоја можност да избегнат регрутација – некои може да се вратат на универзитет или да најдат работа со скратено работно време во секторот за одбрана“, рече московјанецот.

„Дури и размислував да си ја скршам раката за да добијам медицинско ослободување“, додава тој.

Во разговор со Цивил медиа, жителка на Северна Македонија со руско потекло, го сподели искуството на нејзин роднина од Русија, 18 годишен натправарувач во Кик бокс, кој за да ја избегне регрутацијата , го замолил својот колега „пријателски“ да го претепа, по што зарвшил во болница, како начин да избегне одење во војна.

Други рекоа дека мобилизацијата веројатно ќе биде нерамномерно применета во различни региони, при што оние во руската престолнина со помала веројатност да бидат цел од посиромашните делови на земјата.

„Се надевам дека повторно ќе ги поштедат московјаните. Сигурен сум дека на властите не им требаат слики од полициски и воени комесари кои бркаат по хипстерите во метрото“, рече Вјачеслав Тихонов, новинар од Москва.

„Ужасно е што московјаните најверојатно ќе избегнат регрутирање на сметка на регионите, но немам на што друго да се надевам“, изјави Тихонов за „Москва тајмс“.

Најавата за мобилизација доаѓа кога Русија се соочува со недостиг на војници во Украина по серијата воени порази околу североисточниот град Харков.

„Зошто нè испрати таму? – Мислам дека сите воени кампањи треба да ги спроведат професионални војници и оние кои доброволно потпишуваат воени договори“, рече московјанецот. Ова што се случува сега е најголемиот неуспех во историјата на Русија“.

„Само што почнавме да плачеме“

На илјадници мажи ширум Русија им беа врачени нацрт-документи, а невладините организации кои им помагаат на регрутите беа преплавени со барања за помош во четвртокот среде воената мобилизација што ја започна претседателот Владимир Путин за да обезбеди дополнителна работна сила за војната во Украина.

Една московјанка, која беше приведена со нејзиниот сопруг на антимобилизациски демонстрации, изјави за „Москва тајмс“ дека на машките демонстранти им биле дадени нацрт документи во полициската станица.

„Имаше воен офицер за регрутирање кој им дал на приведените лица нацрт-известувања“, изјави таа за „Москва тајмс“. „Кога првиот човек беше замолен да оди во посебна просторија, ние не разбравме што се случува – но кога се врати со нацрт-програма, само почнавме да плачеме“.

Додека Путин рече дека Русија ќе спроведе само „делумна“ мобилизација насочена кон резервистите со воено искуство во неговата телевизиска објава за мерката во средата, доказите од целата земја додека започна регрутирањето сугерираа дека некои мажи биле регрутирани и покрај тоа што не поминале време во вооружените сили. .

Долги колони автомобили беа пријавени на границите на Русија со соседните држави, вклучувајќи ги Финска, Грузија и Монголија, додека мажите очигледно се обидуваа да ја напуштат земјата, додека цените за летовите до земјите што прифаќаат руски патници вртоглаво пораснаа.

Татко на пет деца без воено искуство бил контактиран од властите во сибирскиот град Улан-Уде во четвртокот, изјави неговата сопруга Јанина Нимаева за The Moscow Times.

„Локалните власти вчера му се јавија на мојот сопруг и го прашаа каде се наоѓа. Бевме шокирани и само ги исклучивме нашите телефони“, рече таа.

Извор: civilmedia.mk