Предмет на анализа и проверка на факти од страна на новинарите во американското општество се критиките што на сметка на потегот на актуелниот претседател Џо Бајден за повлекување од Авганистан, му ги упати поранешниот претседател Доналд Трамп. Па така,Си-Ен-Ен својата анализа ја почнува со генералната констатација: Не недостасуваа критики засновани на факти насочени кон постапката на администрацијата на Бајден со повлекувањето на САД од Авганистан. Но, некои од критиките од поранешните претставници на администрацијата на Трамп, се оддалечија од вистината.

Во јавните изјави минатата недела, поранешниот потпретседател Мајк Пенс, поранешната амбасадорка на ОН Ники Хејли и поранешниот вршител на должноста секретар за одбрана Кристофер Милер, на еден или на друг начин го критикуваа Бајден за хаосот што се случи во Авганистан овој месец. Додека некои од тие критики беа точни, голем дел од нив неточно се обидоа да ја препишат сопствената историја на администрацијата на Трамп за Авганистан – осудувајќи го Бајден а изоставувајќи ги погрешните акции преземени од Трамп и неговата администрација.

Еве ги нивните тврдења.

Мајк Пенс тврди дека американско-талибанскиот мировен договор доведе до невообичаена „стабилност“ во Авганистан.

Во вторникот, поранешниот потпретседател Мајк Пенс објави текст во „Волстрит журнал“, со кој единствената вина ја фрли на администрацијата на Бајден за моменталната ситуација во Авганистан.

Пенс отиде дотаму што тврди дека мировниот договор на администрацијата на Трамп со Талибанците во февруари 2020 година „веднаш му донесе стабилност на Авганистан невидена со децении“.

Улогата на Америка во преселувањето на Авганистанците станува следната политичка битка во исходот околу повлекувањето на САД

„Во изминатите 18 месеци, САД не претрпеа ниту една жртва во борбата таму. До моментот кога ја напуштивме функцијата, авганистанската влада и талибанците ги контролираа своите територии, ниту беа во големи офанзиви, а Америка имаше само 2.500 американски војници во земјата – најмалото воено присуство од почетокот на војната во 2001 година “, напиша Пенс.

Поранешниот државен секретар Мајк Помпео, исто така, оваа недела, на Твитер и во интервју за „Фокс бизнис“, тврдеше дека администрацијата на Трамп „ја одржува земјата стабилна“.

Еве што покажала проверката на факти на  Си-Ен-Ен за овие наводи.

Први факти: Нема легитимен аргумент дека Авганистан доживеал нешто што личи на „стабилност“ по договорот на САД со Талибанците. Иако Пенс е точен дека повеќе американски војници не беа убиени во борба по договорот, војната продолжи да беснее, а голем број авганистански војници и цивили продолжија да се убиваат или рануваат, се наведува во анализата на фактите.

Генералниот инспектор за Министерството за одбрана објави дека „Талибанците дополнително го зголемија насилството“ веднаш по потпишувањето на договорот. Обединетите нации објавија дека „додека има пад на бројот на цивилни жртви документирани во првите девет месеци“ од 2020 година, „во спротивно, последните три месеци од годината означија некарактеристичен пораст на цивилните жртви – што е критичен показател за природата на конфликтот. Годината заврши со зголемен фокус на нивоата на насилство и намалени надежи за траен мир “.

„Болката предизвикана од вооружениот конфликт продолжи да биде распространета и да се чувствува во градовите и руралните области кај луѓе од сите возрасти, пол, етникуми и социјално-економско потекло“, се вели во годишниот извештај на ОН за војната во кој се истакнува дека цивилните жртви се зголемени за 45% во четвртиот квартал од 2020 година во споредба со четвртиот квартал од 2019 година.

Вкупниот број на авганистански цивилни жртви регистриран од ОН за 2020 година е 8.820, и е најнизок од 2013 година – но сепак беше поголем отколку во која било од петте години меѓу 2009 и 2013 година. (ОН го започнаа овој систематски мониторинг во 2009 година; вистинските жртви во војната честопати се поголеми од документираните жртви.)

„Имаше стабилност во американските воени бази, а не во земјата“, рече Шер Јан Ахмадзаи, директор на Центарот за авганистански студии на Универзитетот во Небраска во Омаха.

Ахмадзаи, исто така, тврди дека договорот на Трамп со САД и Талибан „го отвори патот за понатамошна потенцијална нестабилност со поткопување на легитимитетот на самата влада што претседателот Трамп и претходните администрации ја поддржуваа“.

„Моменталната пауза во насилството не претставува значајна политичка стабилност“, рече Бенџамин Хопкинс, авганистански експерт и професор по историја и меѓународни работи на Универзитетот Џорџ Вашингтон, додавајќи дека договорот „не успеа да одговори на ниту едно од фундаменталните прашања на кои почива  внатрешниот  конфликт во Авганистан “.

Експертите, исто така, се спротивставија на другите делови од објавениот текст на Пенс, вклучувајќи го и неговиот наслов: „Мајк Пенс: Бајден ја раскина нашата работа со Талибанците“

Во текстот, Пенс тврди дека, под Трамп, „талибанските лидери разбраа дека последиците од кршење на договорот ќе бидат брзи и тешки“.

Но, експертите за Авганистан велат дека Талибанците всушност никогаш не ги исполниле своите обврски преземени со договорот.

„Талибанците не го почитуваа делот од договорот во Доха, кој бараше од нив да ги прекинат врските со Ал Каеда – разузнавачките извештаи покажаа дека Талибанците продолжуваат да ги одржуваат тие врски“, рече Мадиха Афзал, соработник за надворешна политика во Институтот Брукингс тинк -тенк.

Ники Хејли ги критикува преговорите со Талибанците

Откако Белата куќа во средата објави дека Талибанците ќе дозволат „безбеден премин“ за авганистанските цивили кои патуваат на аеродромот во главниот град, Ники Хејли, поранешната американска амбасадорка на Трамп во Обединетите нации, ја критикуваше администрацијата на Бајден дека се потпира на зборот на Талибанците.

„Да кажеме дека нашите генерали зависат од дипломатијата со Талибанците е неверојатно сценарио“, напиша Хејли на Твитер. „Преговарањето со Талибанците е како да се работи со ѓаволот“, додаде таа.

Први факти: Хејли не спомена дека самата администрација на Трамп преговарала со Талибанците – и дека таа самата зборувала поволно за тие мировни преговори додека служела во администрацијата.

„Гледаме дека сме поблиску до разговори со Талибанците и мировниот процес отколку што сме виделе досега“, рече Хејли на 17 јануари 2018 година, во ОН во Њујорк. Хејли додаде дека авганистанските власти се „уверени дека Талибанците ќе дојдат на маса“ и дека „американската политика за Авганистан функционира“.

Во летото 2018 година, администрацијата на Трамп рече дека е подготвена да започне преговори со Талибанците и, по многу врева, го потпиша договорот од февруари 2020 година со Талибанците за САД да ги отстранат војниците во Авганистан до почетокот на мај 2021 година. Хејли поднесе оставка од нејзината функција во администрацијата во октомври 2018 година.

И покрај континуираните напади на Талибанците и неисполнувањето на областите од договорот, САД продолжија да ги повлекуваат војниците од Авганистан. На 15 јануари, неколку дена пред инаугурацијата на Бајден.

“Нивото на американските сили во Авганистан достигна 2.500. Во режија на претседателот Трамп”, се вели во изјавата на Милер, “и како што објавив на 17 ноември, ова намалување ги носи американските сили во земјата на најниско ниво од 2001 година.

Не ја оспоруваме негативната оценка на Хејли за Талибанците. Сепак, нејзиниот твит целосно ги игнорираше преговорите на администрацијата на Трамп и нејзините претходни пофалби за стратегијата.

Кристофер Милер тврди дека ветувањето на Трамп за целосно повлекување било само измама

Кристофер Милер, кој служеше како вршител на должноста секретар за одбрана помалку од три месеци на крајот на претседателствувањето на Трамп, во интервју за „Дифенс еден“ тврди дека договорот на Трамп со Талибанците за 2020 година за повлекување на сите американски сили од Авганистан до 1 мај 2021 година, бил само „игра“, а Трамп всушност имаше намера да задржи некои американски војници во Авганистан за антитерористички цели.

Први факти: Иако не знаеме за што можеби Трамп разговарал со Милер во тајност, изјавите на другите претставници на администрацијата, па дури и на самиот Трамп, го доведоа во прашање сомнежот на тврдењето на Милер. Трамп во неколку наврати јавно кажа, дури и по напуштањето на функцијата, дека неговиот план бил да ги донесе дома „сите“ војници. Поранешен висок функционер на администрацијата на Трамп за Тапер од Си -Ен -Ен изјави дека, тврдењето на Милер е лажно.

Како претседател, Трамп повика на целосно повлекување до Божиќ 2020 година, дури и порано од рокот 1 мај. И неодамна на 12 август, Трамп објави изјава во која се сугерира дека ќе го спроведе целосниот план за повлекување доколку победи на изборите во 2020 година, иако тврдеше дека тоа би било „многу поуспешно“ од она на Бајден.

Во изјавата од 18 април, која потоа беше избришана од неговата веб -страница, Трамп рече: “Излегувањето од Авганистан е прекрасна и позитивна работа. Планирав да се повлечам на 1 мај и треба да се држиме што е можно поблиску до тој распоред .” И на 26 јуни, Трамп истакна дека неговата администрација е одговорна за започнување на процесот за враќање на сите војници, велејќи: „Го започнав процесот. Сите војници се враќаат дома. Тие не можат да го запрат процесот. Зарем не мислиме сите  дека дваесет и една година се доволно?!”