Изминатата ноќ дојде до нереди во центарот на Бастија, во јужниот, француски дел на Горна Корзика, кога неколку десетици корзикански сецесионисти се судрија со полицијата, а шест полицајци и еден началник се повредени.

Повредените главно настрадале од камења и молотови коктели, јавија француските медиуми.

Се започнало со собирот во знак на поддршка на тројца активисти на организацијата Млади сецесионисти на кои им се суди во Париз поради напад со автомобил на зградата на градското собрание на северот на Корзика во 2012 година.

Стотина демонстранти на плоштадот во Бастија носеле транспаренти, а неколку минути подоцна се појавиле десетина маскирани луѓе кои почнале да палат контејнери и фрлиле импровизирана бомба на филијала на Банката на Франција

Потоа почнале да фрлаат молотови коктели на полициските сили, на што полицијата одговорила со солзавец.