Откако Папата Бендедик Шеснаесетти ја шокираше јавноста со неговата оставка, бура со дожд го погоди Рим, а тоа што следеше, некои го толкуваат како знак. Во куполата на базиликата Свети Петар во Ватикан удри молња

Оваа фотографија молњевито се прошири по социјалните мрежи.

Папата Бенедикт Шеснаесетти кој вчера неочекувано најави дека на 28 февруари ќе го напушти папскиот престол, не е болен и не се повлекува поради таква причина, соопштија од Ватикан.

Директорот на канцеларијата зе медиуми при Светата столица Федерико Ломбарди соопшти дека Бенедикт во последните месеци започнал да ја губи силата, што е сосема нормално за човек во негови години, но дека нема посериозна болест.