Лидерот на Народна партија на Австрија (ОВП), поранешниот канцелар Себастијан Курц се повлекува од политиката, објавија австриските медиуми. 35-годишниот Курц, кој сè уште е лидер на конзервативната Народна партија (ОВП), беше канцелар од 2017 до 2019 година и повторно од 2020 до 2021 година.

Тој ја напушти функцијата претходно оваа година кога беше осомниче во истрага за корупција . Неговиот прв мандат исто така заврши на сличен начин, по таканаречениот скандал „Ибица“.

Курц стана татко минатиот месец и рече дека тоа ја поттикнало неговата одлука. Поранешниот канцелар рече дека имал Богојавление кога го видел својот син за прв пат.

ОВП закажа прес-конференција за четврток во 11,30 часот за да даде повеќе детали за одлуката на Курц.

Триесет и петгодишниот Курц стана најмладиот демократски избран лидер на светот кога ја предводеше Народната партија до победа на изборите во 2017, кога имаше само 31 година.