Авионот бил пронајден денеска во 10:50 часот на брдовитото подрачје на Брочанц, кое е само 10 минути оддалечено од последните куќи.

Потрагата по авионот којшто исчезна кај Слуњ, како што се чини, завршила денеска околу 11 часот.

Како што објавува Јутарњи лист, едниот летачки тим којшто со дрон го пребаруваа пошироко подрачје на Брочанц јавил: “Го пронајдовме”

Тоа во базата било јавено преку радио врска, на што биле сведоци новинарите кои се на истиот терен, но со друга летечка екипа.

Авионот бил пронајден на брдовито подрачје, а во базата било јавено и за точните координати на локацијата.

„Гледам делови на опашката, крилото и кабината”, изјавил летачот на дронот којшто го нашол авионот.

Авионот бил пронајден денеска во 10:50 часот на брдовитото подрачје на Брочанц, кое е само 10 минути оддалечено од последните куќи.

Авионот од типот „Цесна“ полетал вчера од Сплит кон Германија, но набргу исчезна од радарот.

Пилотот на спортскиот авион, како што синоќа објави хрватската полиција, бил швајцарски државјанин, двајца патници се германски државјани, а едно лице е хрватски државјанин.

Повеќе од 200 луѓе, припадници на хрватската планинска спасувачка служба и полицајци, од вчера беа вклучени во потрагата по исчезнатиот авион.

(ФОТО Jutarnji list)