Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:
Направени се 1.090 тестови, а регистрирани се 65 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 41, Битола – 9, Кавадарци, Охрид, Штип и Неготино – по 2, Куманово, Прилеп, Тетово, Велес, Гостивар, Струмица и Струга – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (65), регистрирани се 8 реинфекции.
Регистрирани сe 78 оздравени пациенти од: Скопје – 54, Битола – 6, Охрид и Неготино – по 4, Штип – 3, Прилеп и Велес – по 2, Куманово, Струмица и Кичево – по 1.
Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин регистрирани се 3 починати лица од Скопје (2) и Охрид (1). Пријавените се на возраст од 63 до 92 години и се починати во период од 24.05 – 07.06.2022. Две лица се починати во болнички услови а едно лице во домашни услови.
Направени се 1.090 тестови преку: ИЈЗ-110, ЦЈЗ Скопје-28, ЦЈЗ Битола-30, ЦЈЗ Прилеп-5, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-9, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–6, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–25, Жан Митрев (Филип Втори)-32, Авицена-37, Биотек-30, Систина-34, лабораторија Лаор-57, Синлаб-5, Ремедика-5, Плодност-14, Генеа-17, Никоб Лаб-47, ВФВ Медикал-10, Ели МедикаПлус-13, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–16, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 527.
Досега во земјата се направени вкупно 2.065.025 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.538, бројот на оздравени пациенти е 302.807, на починати е 9.316, а бројот на активни случаи изнесува 415.
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 147321, Активни 260
Куманово 16684, Активни 8
Битола 15717, Активни 44
Прилеп 14221, Активни 6
Тетово 13485, Активни 7
Кавадарци 10698, Активни 13
Велес 9802, Активни 5
Гостивар 9615, Активни 10
Охрид 8940, Активни 17
Штип 8082, Активни 14
Струмица 8079, Активни 5
Кичево 5653, Активни 2
Кочани 5100, Активни 6
Струга 4730, Активни 2
Гевгелија 4424, Активни 1
Неготино 3700, Активни 3
Ресен 2751, Активни 1
Свети Николе 2636, Активни 2
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2419, Активни 1
Делчево 1986, Активни 1
Берово 1692, Активни 1
Дебар 1679, Активни 2
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1395, Активни 2
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 966, Активни 0
Крушево 930, Активни 1
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 739, Активни 1
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0