Моментно се вкупно 42: В. Британија пријави 10 нови случаи на Омикрон

Велика Британија денеска потврди уште 10 инфекции со загрижувачката варијанта на коронавирусот Омикрон, со што вкупниот број се искачи на 42. Британската агенција за здравствена безбедност објави дека...

Се подготвуваат, иако досега немаат случај: Кинезите го забрзуваат развојот на вакцина против Омикрон

Кина го забрзува истражувањето и развојот на вакцината против ковид-19 конкретно насочена кон варијантата Омикрон, изјави денеска здравствен претставник. Досега, во Кина не се пријавени случаи...

Фон дер Лајен е за дискусија за задолжителна имунизација: Вакцини за деца во ЕУ од 13 декември

Претседателката на Европската комисија (ЕК), Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека вакцините за деца против ковид-19 произведени од „Фајзер“/„Бајонтек“ ќе бидат достапни во Европската Унија...