Доколку Русија ја заземе Украина, и други европски земји ќе бидат следни на тој пат, изјави украинскиот министер за одбрана, Олексеј Резников за „Скај њуз“.

Резников кажа дека нема смисла „да се обидуваме да не ги ескалираме тензиите со Русија, бидејќи војната е веќе тука“.

Тој смета дека Третата светска војна веќе е почната.