Канцеларијата за регрутирање на руската војска и административната зграда беа нападнати во текот на ноќта во четвртокот, среде националните протести против наредбите за „делумна“ мобилизација на претседателот Владимир Путин, пренесува The Moscow Times.

Според локалната веб-страница за вести nn.ru, во градот Нижни Новгород на 440 километри источно од Москва, напад со молотов коктел предизвика мал пожар во локалната зграда за пријавување. На лице место биле пронајдени парчиња од стаклено шише.

Властите соопштија дека нападот предизвикал мала штета на стоматолошката ординација на зградата, соопшти про-Кремљ Телеграм каналот Mash.

Во текот на ноќта се запали и воена канцеларија во вториот по големина руски град Санкт Петербург, а локалните служби за итни случаи се сомневаат дека причината е подметнување пожар од внатрешноста на зградата, објави медиумот Сота.

Нешто поголем пожар избувна во зградата на локалната администрација во Толјати, град кој се наоѓа на 1.000 километри источно од Москва.

Градската веб-страница за вести, nesluhi.info, објави, цитирајќи официјални лица за вонредни состојби, дека нападот со молотови коктел го изгорел влезот на администрацијата.

Не е објавено дали има жртви или уапсени во Нижни Новгород и Толјати.

Нападите се случија во време на протести во десетици руски градови против наредбите на Путин за итна „делумна“ мобилизација на 25-те милиони резервисти од земјата за распоредување во Украина.

Независните набљудувачи велат дека биле приведени речиси 1.400 демонстранти, од кои повеќето жени. Извештаите велат дека на приведените машки демонстранти наводно им биле доставени нацрт-наредби во полициските станици.

Министерот за одбрана Сергеј Шојгу го посочи бројот на целните регрути на 300.000 – што според него претставува 1% од рускиот фонд од 25 милиони резервисти. Специфичниот број на резервисти што требаше да се мобилизираат беше класифициран во декретот на Кремљ.

Адвокатите за човекови права велат дека нејасниот јазик на декретот ѝ овозможува на руската војска опција да мобилизира уште повеќе од официјално наведениот број војници.

Повеќе од десетина воени канцеларии за регрутирање беа нападнати ширум Русија откако земјата ја започна инвазијата на Украина на 24 февруари.

Извор: civilmedia.mk