Украинската војска уништи руски ракетен систем за повеќекратно лансирање Ураган (MLRS) и противвоздушен ракетен систем Панцир-С1 во јужна Украина, изјави Јужната оперативна команда на Фејсбук, јавува агенцијата „Укринформ“.

„Украинската авијација изврши осум напади во близина на Нововознесенске, Блаходивка, Новопетровка, Лубомиривка, Иванивка и Вавилове“, се наведува во извештајот.

Ракетните и артилериските единици на Украина елиминираа 41 руски војници и уништија многу единици за воена опрема на десниот брег на Днепар. Загубите на непријателот вклучуваат две беспилотни летала (UAVs), еден тенк Т-72, еден Ураган (MLRS), еден противвоздушен одбранбен ракетен систем Панцир-С1, еден самооден минофрлачки минофрлачи Нона-С, еден електронски систем за војување и шест оклопни возила.

„Ситуацијата во оперативната зона Јужна Буг е предизвикувачка, но контролирана. Непријателот двапати се обиде да изврши јуришни операции во насока Високопилија-Потиомкине, немаше успех и се повлече со загуби“, додаваат од Јужната оперативна команда.

Извор: frontline.mk